Co zrobić, gdy materac jest za miękki?

przez | 3 lipca 2020

Spanie na zbyt miękkim materacu jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia i wielu przypadkach uniemożliwia prawidłową regenerację po ciężkim dniu pracy. Zdarza się, że materac kupujemy wraz z łóżkiem i dopiero po kilku dniach stwierdzamy, że komfort snu nie spełnia naszych oczekiwań. Co zrobić, gdy materac jest za miękki? Zakup nowego materaca nie jest na szczęście konieczny. Istnieje inne, bardzo niedrogie rozwiązanie, które pozwoli nieco utwardzić materac.

Jakie szkody powoduje za miękki materac?

Wiele osób kieruje się błędnym przekonaniem, że twardość materaca należy dobrać według swoich indywidualnych upodobań. Nic bardziej mylnego! Skala twardości materaca została stworzona po to, aby każdy klient mógł dobrać wypełnienie materaca pod kątem swoich uwarunkowań fizycznych.

Długotrwałe spanie na zbyt miękkim materacu szybko daje o sobie znać. Kręgosłup podczas snu wygina się w łuk, co uniemożliwia prawidłowy transport niezbędnych mikroelementów. Przez to, nasze ciało nie może cieszyć się pełną regeneracją podczas snu. Popularnymi objawami jest zmęczenie fizyczne, uczucie sztywności po obudzeniu, a także przenikliwe, kłujące bóle w plecach, świadczące o nadmiernym napięciu mięśni i wytworzeniu się stanów zapalnych.

Jak poznać, że materac jest zbyt miękki?

W tym celu wystarczy wykonać bardzo prosty test. Połóż się na wznak i spróbuj umieścić otwartą dłoń pomiędzy materacem, a plecami, bez odrywania ciała od powierzchni. Jeśli napotkasz lekki opór, twardość materaca jest dobra i trzeba poszukać przyczyn dyskomfortu w innych obszarach. Jeśli napotkasz duże problemy z wsunięciem dłoni pod plecy, to bezsprzeczny dowód na to, że przyczyną zaburzonego komfortu snu jest właśnie za miękki materac. Bez obaw, na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania, które pozwolą naprawić ten problem.

Co zrobić gdy materac jest za miękki?

Skutecznym rozwiązaniem okaże się płat maty kokosowej. Podkład ten jest bardzo często wykorzystywany w twardych materacach. Mata zwykle posiada grubość od 1 do 1,5 cm. Wystarczy ją umieścić pod pokrowcem, aby wyeliminować problem zbyt miękkiego materaca. W jaki sposób zadziała taka mata kokosowa?

Podkład sprawi, że ciężar naszego ciała będzie równomiernie rozkładany na większej powierzchni, a to zapobiegnie zapadaniu się bioder oraz tułowia. Nasz kręgosłup zyska odpowiednie podparcie i nie będzie wyginał się w łuk. Niestety, to rozwiązanie nie jest adresowane do wszystkich. Przeciwskazaniem są wszelkie problemy natury reumatycznej. Mata kokosowa ogranicza elastyczność wypełnienia i jego zdolność dopasowywania się do naszego ciała.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej pianki wysokoelastycznej o twardości dostosowanej do wagi naszego ciała. Będzie to nieco droższe od zakupu maty kokosowej, ale dzięki temu, materac wciąż będzie dostosowywał się do naszego ciała, a jednocześnie, zostanie odpowiednio utwardzony.

Toppery na za miękki materac

Do regulacji twardości materaca można wykorzystać również tzw. toppery. Są to specjalne materace nawierzchniowe, które możemy umieścić bezpośrednio na obecnym materacu. Jest on dużo cieńszy i dostosowany twardością do uwarunkowań fizycznych. Minusem jest jednak to, że przy stelażach o ograniczonej wysokości zabudowy, topper może być niestabilny i przesuwać się w trakcie snu. W związku z tym, to rozwiązanie wybieramy wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to obecny stelaż.

Kiedy warto zdecydować się na zakup nowego materaca?

Znamy już odpowiedź na pytanie o za miękki materac co zrobić. Do naszej dyspozycji pozostają trzy popularne rozwiązania: mata kokosowa, pianka wysokoelastyczna oraz topper. Istnieje również bardziej radykalne rozwiązanie, a zatem, wymiana materaca na nowy. Warto zaznaczyć, że nic nie zapewni nam tak wysokiego komfortu snu jak materac dobrany do indywidualnych potrzeb. Biorąc pod uwagę, jak istotnym czynnikiem jest jakość snu na nasze codzienne życie, czasem warto zdecydować się na ponadprogramowy wydatek, który zwróci nam się na przestrzeni kolejnych lat.

Twardość materaca dostosowana do naszych potrzeb

No dobrze, załóżmy, że chcesz wymienić za miekki materac i zastąpić go nowym. W tym celu warto sprawdzić czterostopniową skalę twardości. H1 to materac miękki adresowany dzieciom oraz osobom dorosłym ważącym poniżej 60 kilogramów. Materac H2 sprawdzi się przy wadze od 60 do 80 kg. Średnio-twardy materac H3 jest dedykowany osobom mieszczącym się w przedziale 80 – 100 kg. Natomiast osoby ważące powyżej 100 kg powinny wybrać twardy materac H4.

Kierując się powyższą skalą, bez trudu wybierzesz materac, który zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i zagwarantuje Ci oczekiwany luksus podczas snu przez wiele lat. Musimy pamiętać, że zarówno za twardy, jak również za miękki materac, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego, jeśli odczuwamy dyskomfort, zdecydujmy się na działanie. Wybierzmy dodatkowy podkład, który ureguluje twardość lub zainwestujmy w materac idealnie dopasowany do naszych potrzeb.