Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

przez | 3 lipca 2020

Wiele osób decyduje się na zakup nowego łóżka w zestawie z materacem. Nie zwracają przy tym uwagi na twardość materaca, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort snu. W efekcie, po kilku dniach odczuwamy dyskomfort i dochodzimy do wniosku, że stoi za tym za twardy materac. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego materaca? Na szczęście nie, istnieje znacznie tańszy sposób na zmiękczenie naszego materaca.

Czym objawia się za twardy materac?

Błędne przekonanie zakłada, że twardość materaca nie ma większego znaczenia i możemy wybrać ten współczynnik zgodnie z naszymi preferencjami. Tymczasem, zarówno za miękki, jak również za twardy materac, okazują się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Początkowo objawia się to obniżonym komfortem i bólami pleców, ale w perspektywie długoterminowej mogą dojść poważne schorzenia.

Wiele osób pyta o za twardy materac objawy. Przede wszystkim możemy wymienić tu chroniczne bóle pleców oraz kręgosłupa, których doświadczamy po obudzeniu. Na zbyt twardym materacu, mięśnie naszego ciała są napięte i walczą o utrzymanie równej sylwetki. To może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych, a co za tym idzie, kłującego bólu. Za twardy materac ból kręgosłupa to niejedyny problem. Za twardy materac zaburza także prawidłowy przepływ krwi przez ciała krwionośne, co sprzyja występowaniu poważnych chorób układu krążenia.

Jak sprawdzić, czy materac rzeczywiście jest za twardy?

Istnieje prosty sposób, który pozwoli Ci sprawdzić, czy przyczyną dyskomfortu rzeczywiście jest za twarde łóżko. Połóż się na wznak i spróbuj umieścić otwartą dłoń pomiędzy materacem a plecami. Twardy materac nie stawi żadnego oporu i bez trudu wsuniesz dłoń pod plecy. Materac o optymalnej twardości powinien stawiać pewien opór. Oczywiście opór ten nie może być zbyt duży, ponieważ wtedy możemy przypuszczać, że materac jest za miękki. No dobrze, wiemy już, jak poznać, że materac jest zbyt twardy. Co możemy zrobić z tym mankamentem?

Co zrobić gdy materac jest za twardy?

Istnieją trzy sposoby, na zmiękczenie materaca. Pierwszym z nich jest specjalna mata piankowa o wysokiej elastyczności. Dostosowujemy ją do naszej wagi ciała, zgodnie z zaleceniami producenta. Taki podkład należy umieścić w pokrowcu, dzięki czemu, cały materac będzie bardziej miękki. Wysoko elastyczna pianka odciąży mięśnie oraz ustabilizuje kręgosłup. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena podkładów, które możemy dobrać do materaca.

Podobne efekty przyniesie topper, czyli specjalny materac nawierzchniowy. Możemy go umieścić bezpośrednio na obecnym materacu. Problemem może być jednak stelaż łóżka. Jeśli rama na materac będzie za niska, topper nie będzie odpowiednio ustabilizowany, a to może powodować jego przesuwanie podczas snu. Dlatego, toppery okażą się skutecznym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy pozwala na to aktualny stelaż.

Ostatnim rozwiązaniem jest wymiana stelaża pod materac. Istnieją specjalne stelaże elastyczne, które współpracują z materacem i sprawiają, że jest on bardziej twardy lub bardziej miękki. Uniwersalne stelaże mogą być zastosowane w aktualnej ramie łóżka, dzięki czemu, nie zachodzi konieczność kosztownych wydatków. Za twardy materac możemy oczywiście wymienić, ale w tym przypadku musimy przygotować się na większy wydatek.

Kiedy musimy wymienić materac na nowy?

Dostępne jest również bardziej radykalne rozwiązanie. Możemy materac za twardy wymienić na nowy, dostosowany do naszych potrzeb. Warto zaznaczyć, że tylko taki materac zagwarantuje nam należyty komfort i bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę, jak istotny wpływ wybiera jakość materaca na nasze codzienne samopoczucie, warto rozważyć, czy zakup nowego materaca nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie, że jest to inwestycja długoterminowa, która bardzo szybko pozwoli nam zauważyć wyraźną poprawę w komforcie snu.

Jak dostosować twardość materaca do naszego ciała?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego materaca? W takim razie koniecznie zwróć uwagę na skalę twardości, dzięki czemu, materac będzie lepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Producenci korzystają z pięciostopniowej skali. H1 to materace miękkie, H2 średnie, H3 średnio-twarde, a H4 jest określany mianem materaca twardego albo bardzo twardego. W jaki sposób możemy dostosować twardość materaca do naszych potrzeb? Należy kierować się tabelą, która bierze pod uwagę wagę naszego ciała. W przypadku różnych producentów, skala może się delikatnie różnić.54HH4dHgfsa1 ~J

Materace H1 są polecane dzieciom oraz osobom dorosłym, których waga nie przekracza 60 kilogramów. W przypadku osób o wadze w przedziale 60-80 kg, optymalny okaże się materac H2. Materac średnio-twardy H3 dobieramy w przypadku wagi mieszczącej się w przedziale 80-100 kg. Twarde materace H4 są dedykowane osobom ważącym ponad 100 kg. Mamy nadzieję, że sprawdzone sposoby na za twardy materac co zrobić pozwolą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie, które zaoferuje bezpieczny i komfortowy sen.