Czy materac lateksowy jest zdrowy?

przez | 3 lipca 2020

Materac lateksowy to popularny wybór ze strony osób, które poszukują wygodnego materaca na lata. Wypełnienie z pianki lateksowej jest chętnie wybierane przez alergików, ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak o tym, czy materac lateksowy okaże się zdrowy, decyduje szereg czynników, o których należy wspomnieć. Poniżej wymienimy wszystkie kwestie, o które należy zadbać, aby wybór materaca lateksowego okazał się korzystny dla naszego zdrowia i komfortu snu.

Lateks naturalny i syntetyczny w materacach

Podstawową kwestią jest wybór materaca z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym. Decyduje o tym zawartość mleczka kauczukowego w lateksie. Od razu możemy również zwrócić uwagę na to, że nie ma lateksu w 100% naturalnego w przypadku wypełnienia materaca. Aby osiągnąć odpowiednią sprężystość i konsystencje pianki, należy zastosować odpowiednie środki utrwalające. Można w tym celu wykorzystać naturalne substancje, dzięki czemu, producent może stwierdzić, że jego materac jest w pełni naturalny. W praktyce, wystarczy przynajmniej 30% zawartości mleczka kauczukowego.

Czy różnice pomiędzy lateksem naturalnym a syntetycznym mogą wpłynąć na bezpieczeństwo snu? No cóż, zdaniem ekspertów, nie, jest to jedynie kwestia bardziej ekologicznych materiałów. Materace z naturalnym lateksem są polecane przede wszystkim alergikom z nadwrażliwością na niektóre substancje chemiczne. Tutaj, naturalny skład wypełnienia może być ważnym atutem.

Czym charakteryzuje się lateksowy materac?

Pianka elastyczna zapewnia dobre podparcie kręgosłupa, zapewnia optymalną wentylację przy dobrze dobranym stelażu, a jedocześnie, nie zbiera kurzu i eliminuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych drobnoustrojów. Jest to jeden z ważniejszych czynników, dla których lateksowy materac jest chętnym wyborem ze strony osób cierpiących na alergie. Hipoalergiczne materiały wykorzystane do wykończenia materaca są w 100% bezpieczne dla skóry i nie wywołują podrażnień. Istnieją jednak sytuacje, w których materac lateksowy traci swoje prozdrowotne korzyści. Kluczowym czynnikiem jest prawidłowa eksploatacja oraz należyta pielęgnacja.

Materace lateksowe a spanie na podłodze

Coraz więcej osób decyduje się na umieszczanie materaca bezpośrednio na podłodze. W ten sposób można obniżyć koszty zakupu łóżka, a co więcej, niskie łóżka są modnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Należy jednak zaznaczyć, że materace lateksowe absolutnie nie nadają się do spania na podłodze! Przyciśnięty do podłogi materac straci swoje właściwości wentylacyjne, a to sprawi, że wewnątrz wypełnienia mogą pojawić się szkodliwe drobnoustroje.

Materac lateksowy można wykorzystać do spania na podłodze, ale jedynie przy zastosowaniu specjalnego, niskiego stelaża, który zapewni wolną przestrzeń pomiędzy materacem a podłogą. Wówczas zachowana zostanie należyta wentylacja, a spania na podłodze na materacu lateksowym będzie bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu.

Materac lateksowy o odpowiedniej twardości

To kolejny czynnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Materac lateksowy posiada wysoki poziom sprężystości punktowej i dostosowuje się do ułożenia ciała. Zbyt miękki materac sprawi jednak, że kręgosłup będzie wyginał się w łuk, co może prowadzić do poważnych bóli pleców, a jednocześnie, nie pozwoli na odpowiednią regenerację podczas snu. Z kolei zbyt twardy materac może niekorzystnie oddziaływać na naczynia krwionośne.

W związku z tym, zastanawiając się nad tym, jaki materac lateksowy okaże się najlepszy, niezbędne jest dostosowanie twardości do swoich potrzeb. To bardzo proste. Wyróżniamy materace miękkie H1 dla osób ważących poniżej 60 kg, średnie materace H2 dla osób w przedziale 60 – 80 kg, średnio-twarde materace H3 dla osób o wadze powyżej 80 kg, a także bardzo twarde materace H4, które sprawdzą się w przypadku osób ważących powyżej 100 kilogramów. Tylko optymalna twardość materaca zapewni odpowiednie podparcia ciała, a co z tym idzie, bezpieczny i komfortowy sen.

Odpowiednia pielęgnacja materaców lateksowych

Lateksowy materac należy utrzymywać w czystości i nienagannej higienie. W celu odświeżenia materaca możemy wykorzystać domowy preparat stworzony na bazie wody z cytryną i sodą oczyszczoną. Ze względu na specyfikę materiału, gruntowne czyszczenie materaca lateksowego warto zlecić profesjonalnym firmom. Usługa ta nie jest droga, a przeprowadzona nawet raz do roku bardzo korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo i jakość naszego snu.

Jaki materac lateksowy zagwarantuje zdrowy sen?

Materace lateksowe mogą nam zapewnić komfortowy i zdrowy sen na przestrzeni wielu lat. Warto jednak postawić na materac charakteryzujący się wysoką jakością wykonania, a co za tym idzie, odrobinę wyższą ceną. To inwestycja długoterminowa, dlatego nie należy oszczędzać. Materac z naturalnego lateksu jest lepszy dla alergików, choć lateks syntetyczny również nie sprawia żadnych trudności. Aby materac lateksowy okazał się w 100% bezpieczny, należy dostosować jego twardość do naszego ciała, a także pamiętać o należytej pielęgnacji.