Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

przez | 3 lipca 2020

Twardość materaca to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie odpowiedniego materaca. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie kwestia upodobania. Wiele osób wybiera miękki materac, utożsamiając go z bardziej wygodnym. To poważny błąd, który niekorzystnie wpłynie na jakość naszego snu oraz przyczyni się do dyskomfortu i bólu kręgosłupa i pleców. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym różnią się materace twarde od miękkich.

Jakie szkody może sprawić źle dobrany materac?

Dla naszego zdrowia korzystny nie okaże się ani za miękki, ani za twardy materac. Zacznijmy od konsekwencji spania na zbyt miękkim materacu. W tej sytuacji, nasz kręgosłup wygina się w łuk, co znacznie utrudnia dostarczania cennych mikroelementów. W efekcie spada zdolność regeneracji ciała podczas snu, a po obudzeniu może nam towarzyszyć uczucie sztywności oraz ostre bóle pleców.

Zbyt twardy materac wywiera zbyt duży nacisk na kręgosłup, plecy oraz kończyny dolny. Co zatem idzie, zaburzony zostaje prawidłowy transport krwi w naczyniach krwionośnych. Efektem mogą być choroby układu krążenia, a także uczucie zmęczenie i niewyspania po obudzeniu. Tylko odpowiednio dostosowany materac pozwoli nam uniknąć powyższych konsekwencji.

Jak sprawdzić, czy nasz aktualny materac jest odpowiedni?

Być może nie jesteś w stanie stwierdzić, czy Twój aktualny materac jest dostosowany do aktualnej wagi. Istnieje prosty sposób empiryczny, który pozwala to zweryfikować. Połóż się na wznak i spróbuj wsunąć otwartą dłoń pomiędzy materac, a plecy, na wysokości lędźwiowej. Za twardy materac nie postawi żadnego oporu. Z kolei za miękki materac postawi bardzo duży opór, a umieszczenie ręki pod plecami okaże się zadaniem bardzo trudnym. Optymalny materac powinien stawiać delikatny opór, ale samo umieszczenie ręki pod plecami nie powinno sprawiać większych trudności.

Skala twardości materaca – o czym nas informuje?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że twardość materaca powinna być dostosowana nie do indywidualnych preferencji, ale do wagi naszego ciała. Musimy bowiem pamiętać, że twardy materac nie będzie dosłownie zbyt twardy dla osoby, która dostosuje wybór do swojej masy ciała. Producenci najczęściej korzystają z czterostopniowej skali twardości w zależności od wagi:

  • Materace H1 – adresowane dla dzieci oraz osób dorosłych ważących mniej niż 60 kg.
  • Materace H2 – średnio-twarde materace, dla osób ważących od 60 do 80 kg.
  • Materace H3 – średnio-twarde lub twarde materace dla osób ważących powyżej 80 kg.
  • Materace H4 – bardzo twardy materac dla osób ważących ponad 100 kg.

Powyższa skala jest uśredniona. Producenci materacy mogą wprowadzać delikatne różnice, dlatego warto zapoznać się z ich rekomendacjami. Stosując się do powyższej skali twardości bez trudu wybierzesz optymalny materac dostosowany do swoich potrzeb.

Miękki materac dostosowany do potrzeb dziecka

Wróćmy do pytania postawionego w tytule tego artykułu: Dla kogo adresowane są twarde, a do kogo miękkie materace? Miękki materac H1 jest adresowany przede wszystkim dzieciom, nastolatkom oraz osobom dorosłym, których waga ciała nie przekracza 60 kg. Osoby ważące w okolicy 55 kg mogą zdecydować się na materac H2, jeśli twardość H1 okazuje się zbyt miękka. Niektórzy producenci nieco zaniżają granicę, dedykując swoje materace H1 osobom poniżej 55 kilogramów. Miękki materac piankowy lub kieszeniowy to dobry wybór dla dzieci, u których trwa aktywny rozwój cech fizycznych.

Komu dedykowane są materace średnio-twarde?

Jako średnio-twarde materace uznamy skalę H2 oraz H3, chociaż ta druga u niektórych producentów jest już określana mianem twardych materacy. Skala H2 jest adresowana do osób, których aktualna masa ciała nie przekracza 80 kg. Oczywiście jest to granica umowna, jeśli ważysz o kilka kilogramów więcej i skala H3 nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz postawić na średnio-twardy materac H2 o nieco przesuniętej granicy wagowej. Z kolei materac twardy H3 jest optymalny dla osób ważących w przedziale 80-100 kilogramów.

Kto powinien wybrać bardzo twardy materac?

Większość producentów korzysta z skali czterostopniowej, a oznaczenie H4 odnosi się do bardzo twardych materacy. Są one adresowane do wszystkich osób, których stała waga ciała przekracza 100 kilogramów. Tu kładziemy nacisk, na stałą wagę. Jeśli ważysz trochę ponad 100 kg, ale planujesz odchudzanie, lepszą inwestycją w przyszłość może być materac H3. Pamiętajmy, że za twardy materac może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jakie korzyści oferuje dobrze dobrany materac?

Odpowiedni materac ma stanowić solidne i trwałe rusztowanie dla naszego ciała podczas snu. Wypełnienie w materacach kieszeniowych i piankowych dostosowuje się do nacisku punktowego, dlatego, tak istotne jest kierowanie się wyżej opisaną skalą twardości. Reasumując, materac twardy absolutnie nie powinien być utożsamiany jako mniej wygodny od materaca miękkiego. Po prostu, zapewni on odpowiednią jakość snu osobom o wyższej wadze.