Jak wyczyścić materac?

przez | 3 lipca 2020

Jak wyczyścić materac z plam oraz drobnoustrojów?

Czystość materaca ma duży wpływ na komfort naszego snu. Nieprany materiał w krótkim czasie może stać się siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, takich jak bakterie czy roztocza. Ponadto, niektóre typy materacy mają tendencję do zbierania kurzu. To realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia każdego dnia. W związku z tym, każdy z nas powinien zadbać o należytą higienę materaca. Jak wyczyścić materac w sposób efektywny oraz całkowicie bezpieczny?

Domowe metody na odświeżenie materaca

Prawdopodobnie w Twoim domu znajdą się produkty, które mogą zostać użyte do odświeżenia i oczyszczenia materaca. Jedną z najpopularniejszych metod jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać dwie łyżki sody z ciepłą wodą i nanieść na plamę lub powierzchownie przetrzeć materac w celu jego odświeżenia. Po upływie godziny wystarczy wilgotną ściereczką ściągnąć domowy preparat stworzony na bazie sody. Inną recepturą na domowy preparat do czyszczenia materaca jest woda z cytryną. Na 100 ml wody, w preparacie powinno znaleźć się przynajmniej 50 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Taki preparat wystarczy nanieść na materac, aby wywabić plamy.

Jak wyczyścić materac metodą na mokro?

Jeśli zależy Ci na gruntownym czyszczeniu materaca, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie myjki parowej. Podobnym urządzeniem jest również odkurzacz piorący. Z jego pomocą możemy równomiernie rozprowadzić dowolny preparat czyszczący. Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór produktu. Powinien to być preparat dedykowany obiciom meblowym. Jeśli należysz do grona alergików, z pewnością zainteresują Cię preparaty zawierające antyalergeny, które skutecznie zahamowują rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów.

Samo czyszczenie materaca metodą na mokro jest bardzo proste i nie sprawia większych problemów. To dobra wiadomość dla osób, które zastanawiają się, jak usunąć plamy krwi z materaca. Należy jednak pamiętać o tym, że materac po wyczyszczeniu będzie delikatnie wilgotny. Dlatego też, takie czyszczenie zaleca się w porze wiosennej lub letniej, gdy możemy otworzyć okna w domu. Lepsza cyrkulacja powietrza pozwoli szybciej osuszyć wyczyszczony materac.

Problematyczne zabrudzenia – jak usunąć plamy z materaca?

Śniadanie do łózka to niewątpliwie romantyczny sposób na rozpoczęcia dnia, aczkolwiek nasz materac jest wówczas narażony na poważne zabrudzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, aby uporczywa plama zagościła na materiale. Wówczas należy reagować jak najszybciej. Zacznijmy od zastosowania wody z cytryną lub sody oczyszczonej, aby rozmiękczyć plamę. A jak usunąć plamę z krwi z materaca? W tej kwestii najlepsze są specjalne odplamiacze do tapicerki meblowej, które możemy zakupić w sklepach z chemią gospodarczą. Jeśli nie mamy takiego preparatu pod ręką, możemy wykorzystać wodę utlenioną lub posypać plamę solą.

Jak wyczyścić materac z potu?

Wiele osób pyta o to, jak usunąć stare plamy z moczu na materacu. Winowajcą przykrych zapachów jest także pot. Z uporczywymi plamami najlepiej radzić sobie z pomocą specjalistycznych środków. Do produkcji materacy wykorzystuje się różne materiały, a niektóre z nich źle reagują na styczność z pewnymi substancjami. W efekcie mogą pojawić się wyraźne przebarwienia. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić materac z krwi, zalecamy profesjonalne detergenty.

Profesjonalna usługa polegająca na praniu materaca

W wielu dużych miastach funkcjonują mobilne firmy, które proponują nam pranie mebli tapicerowanych oraz materacy. Dysponują one profesjonalnym sprzętem oraz nowoczesnymi środkami czyszczącymi. Jeśli chcesz mieć pewność, że czyszczenie materaca przyniesie długotrwały efekt, skorzystaj z usług takiej firmy. Fachowe czyszczenie materaca nie powinno być drogie, zwykle zapłacimy ok. 100 PLN, a efekty utrzymają się nawet przez pół roku. To dobra propozycja dla osób, które szukają odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić materac z moczu i przywrócić go do nienagannego stanu oraz wysokiej higieny.

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Aktualnie, wiele modeli materacy posiada fabryczny futerał, który możemy łatwo ściągnąć, co pozwoli na mechaniczne pranie. W ten sposób możemy także dostać się do samego materaca, w celu jego odświeżenia. Jeśli nasz materac nie posiada własnego futerału, zawsze możemy zakupić pokrowiec. Wystarczy zerknąć na rozmiar materaca, aby zakupić pasujący pokrowiec. Czasami, najlepszym sposobem na to, jak usunąć zapach moczu z materaca jak właśnie wymiana pokrowca i gruntowne pranie wnętrza materaca.

Jakie korzyści oferuje regularne czyszczenie materaca?

Czysty i pachnący materac korzystnie wpływa na jakość naszego snu, a także zwiększa bezpieczeństwo. Za sprawą należytej higieny materaca pozbywamy się nie tylko zabrudzeń, ale również niebezpiecznych drobnoustrojów, w postach roztoczy oraz bakterii. Pranie materaca pozwala także wyeliminować przykre wonie i zastąpić je przyjemnym zapachem świeżości.

Domowe metody świetnie sprawdzą się przy mniejszych plamach oraz w celu odświeżenia materaca. Jeśli chodzi o to, jak czyścić materac z trudniejszych zabrudzeń, takich jak np. krew, najlepszym rozwiązaniem jest pranie parowe z pomocą odpowiednich detergentów. Przy zakupie produktu należy oczywiście zwrócić uwagę na jego skład.