Jaka twardość materaca?

przez | 3 lipca 2020

Pozornie mogłoby się wydawać, że miękki materac jest lepszy, ponieważ kojarzy nam się jako znacznie wygodniejszy od materaca twardego. Tymczasem, zbyt miękki materac może się okazać bardzo szkodliwy dla naszego zdrowi. Jaka twardość materaca zagwarantuje nam oczekiwany poziom snu? Decydującym czynnikiem w tej kwestii jest waga naszego ciała. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając najlepszy materac dostosowany do naszych potrzeb?

Twardość materaca – jak wpływa na komfort naszego snu?

Optymalna twardość materaca zapewnia należytą stabilizacje całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa. Co dzieje się w sytuacji, gdy materac nie jest dostosowany do naszej wagi? W przypadku zbyt miękkiego materaca, kręgosłup wygina się w łuk. Znacznie utrudnia to prawidłową gospodarkę mikroelementów, co obniża zdolność regeneracji po ciężkim dniu. Efekt? Po przebudzeniu możemy czuć się zmęczeni, a co więcej, budzimy się z uczuciem sztywności.

Z kolei zbyt wysoka twardość materacy niekorzystnie odbija się na przepływie krwi. Ucisk na naczynia krwionośne może powodować drętwienie kończyn, a także kontuzje objawiające się silnym, kłującym bólem. Długotrwałe spanie na takim materacu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia kręgosłupa! Jak zatem widzisz, twardość materaca musi być dostosowana do naszych potrzeb oraz uwarunkowań fizycznych, ponieważ w innym razie grożą nam poważne konsekwencje.

Jaka dobrać twardość materaca do warunków fizycznych?

Wyróżniamy cztery wiodące poziomy twardości materacy: H1, H2, H3 oraz H4. Im wyższa wartość, tym twardszy jest wybrany materac. Najbardziej miękkie materace H1 są dedykowane osobom, których masa ciała nie przekracza 60 kilogramów. To optymalna twardość materaca dla dziecka. Jeśli Twoja waga mieści się w przedziale 60 – 80 kg, wówczas, lepszym rozwiązaniem będzie uniwersalny materac H2 o średniej twardości.

Twardość materaca H3 jest adresowana do osób, których masa ciała przekracza 80 kg. W sklepach znajdziemy również bardzo twardy materac H4, optymalny dla osób ważących ponad 100 kg. Wartości podane powyżej są umowne, ponieważ każdy producent może posiadać delikatnie różniącą się skalę.

Jaka twardość materaca jest optymalna dla dziecka?

Powyższa skala twardości materaca odnosi się także do potrzeb dzieci oraz nastolatków. Bardzo często pojawia się pytanie o to, jaka twardość materaca dla dziecka okaże się najlepsza. Tutaj również kierujemy się wagą ciała, a zatem, najczęstszym wyborem będzie twardość materaca H1. Jeśli jednak nasze dziecko wchodzi w okres dojrzewania i już niebawem może przekroczyć granicę 60 kg, warto rozważyć zakup materaca o twardości H2. W końcu jest to inwestycja długoterminowa. Materac o wysokiej jakości może nam dobrze służyć nawet przez 10 lat.

Jak sprawdzić, czy nasz obecny materac jest odpowiedni?

Być może nie jesteś w stanie zweryfikować aktualnej twardości materaca, na którym śpisz. Na szczęście, istnieje na to prosty sposób. Połóż się na wznak na materacu, a następnie spróbuj umieścić dłoń między materacem a plecami, na odcinku lędźwiowym. Jeśli dłoń nie napotka żadnego oporu, materac jest najprawdopodobniej zbyt twardy. Jeśli masz spore problemy z umieszczeniem ręki między materacem a plecami, materac jest zbyt miękki. W przypadku optymalnej twardości napotkasz pewien opór, ale nie będzie on zbyt duży.

Materac dla pary – jak dostosować twardość?

No dobrze, ale co zrobić w sytuacji, gdy kobieta waży niecałe 60 kilogramów, a mężczyzna ponad 100? Nowoczesna technologia zna rozwiązanie tego problemu. Dostępne są specjalne materace dla par, w których obie połowy posiadaną autonomiczną twardość, dzięki czemu, obie osoby mogą liczyć na maksymalny komfort snu i pełne bezpieczeństwo dla swojego kręgosłupa. Co szczególnie istotne, nowoczesne materace dostosowują się do siły nacisku, dzięki czemu, gwarantują pełną stabilizację niezależnie od różnicy wagi.

Materac dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb

Odpowiednio dopasowany materac decyduje o komforcie i jakości naszego snu. Pozwala skutecznie regenerować organizm oraz ładować energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania następnego dnia. Skala twardości materaca może się delikatnie różnić, w zależności od wybranego producenta materacy. Warto zatem sprawdzić, jaki przedział wagi jest zalecany do konkretnego modelu. Przykładowo, twardość materaca H2 jest zalecana osobom ważącym od 60 do 80 kilogramów, choć niektóre materace mogą być odpowiednie także dla osób o masie 85 kilogramów.

Twardość materaca to najważniejsze kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Istotne jest także wypełnienie, które decyduje o sprężystości, a także odporności na odkształcanie. Materac dostosowany do indywidualnych potrzeb znacznie podniesie komfort snu, ograniczy problem porannego zmęczenia i niewyspania, a także zadba o dobrą kondycję układu kostnego, dzięki czemu, nie musimy martwić się bólami kręgosłupa oraz pleców po spaniu.