Materac do spania na podłodze – jak wybrać?

przez | 3 lipca 2020

Materac położony bezpośrednio na podłodze to bardzo popularne rozwiązanie, z którym spotkamy się w coraz większej liczbie sypialni. Jest to podyktowane dwoma względami: możliwością oszczędzenia pieniędzy na zakupie łóżka, a także tym, że nisko osadzone łóżka są obecnie w modzie. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy materac nadaje się do położenia na podłodze. W tym miejscu spróbujemy wskazać, jaki materac do spania na podłodze okaże się trafionym wyborem.

Dlaczego nie możemy wybrać dowolnego materaca?

Istnieją dwa powody, dla których nie każdy materac nadaje się do spania na podłodze. Po pierwsze, niektóre wypełnienia nie zaoferują nam należytej wentylacji, ponieważ ich podstawa będzie przyciśnięta do twardej podłogi, a zatem, cyrkulacja powietrza będzie mocno ograniczona. To znacznie obniża komfort snu i może przyczyniać się do szybszego gromadzenia się kurzu, drobnoustrojów, a także przykrych zapachów. Ponadto, niektóre wypełnienia są bardziej podatne na odkształcenia, a zatem, spanie na podłodze znacząco obniży ich wytrzymałość.

Materace sprężynowe do spania na podłodze

Zacznijmy od klasycznych materacy sprężynowych, które dzielimy na bonellowe oraz kieszeniowe. Materace bonellowe posiadają system zależnych od siebie sprężyn, który rozkładają nacisk na całą powierzchnię materaca. Jest to najgorszy, możliwy typ materaca do spania na podłodze. Silny nacisk naszego ciała będzie oddawany przez twardą podłogę, co bardzo niekorzystnie wpłynie na nasz komfort i może stanowić poważne zagrożenie dla kręgosłupa. A zatem, materace bonellowe możemy odrzucić w pierwszej kolejności?

A co z nowoczesnymi materacami kieszeniowymi, w których sprężyny pracują niezależnie od siebie? No cóż, ten materac może już zostać wykorzystany na podłodze, ale powinien posiadać odpowiednio grubą warstwę pianki lub wkładu kokosowego, który odizoluje nasze ciało od sprężyn i złagodzi nacisk na sprężyny. Taki materac wciąż będzie jednak bardziej podatny na odkształcenia, ze względu na to, że sprężyny będą musiały radzić sobie z naciskiem górnym i dolnym. Dostępne są jednak specjalne materace sprężynowe na niskim, zintegrowanym stelażu przypodłogowym.

Czy materac lateksowy może być wykorzystany do spania na podłodze?

W przypadku tego materaca mamy wysokim współczynnik sprężystości punktowej oraz elastyczności. Lateks dobrze poradzi sobie z obciążeniami, a jednocześnie, będzie odporny na zniekształcenia. Niestety, istnieją inne powody, dla których spanie na materacu na podłodze w przypadku wypełnienia lateksowego nie sprawdzi egzaminu. Takie materace potrzebują bowiem odpowiedniej wentylacji, bo inaczej może dojść do rozwoju pleśni oraz niebezpiecznych drobnoustrojów. Materac lateksowy musi zatem posiadać przynajmniej kilka centymetrów odstępu od ziemi. Rozwiązaniem mogą być specjalne stelaże lub nóżki poziomujące, które pozwalają umieścić materac nisko nad podłogą.

Materace piankowe a spanie na podłodze

To bezkonkurencyjny zwycięzca w kategorii: materac do spania na podłodze. Jest wyjątkowo elastyczny i odporny na zniekształcenia. Syntetyczna pianka poliuretanowa charakteryzuje się dobrą wentylacją i minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni oraz szkodliwych drobnoustrojów. Piankowe materace do spania na podłodze to doskonały wybór dla osób, które chcą stworzyć nisko usytułowane łóżko w sypialni.

W zasadzie musimy pamiętać tylko o jednym ograniczeniu. Długotrwała eksploatacja materaca piankowego na podłodze mogłaby doprowadzić do odkształceń w perspektywie kilku lat, podczas gdy takie materace mogą dobrze służyć nawet przez dekadę. Istnieje jednak bardzo prosty sposób, aby uniknąć zniekształceń. Raz na jakiś czas (co tydzień lub dwa), wystarczy obrócić materac na drugą sprawę. Pamiętajmy, że powinien to być dwustronny materac piankowy.

Specjalny stelaż pod materac do spania na podłodze

Podstawowym ograniczeniem przy wyborze materaca do spania na podłodze jest niewłaściwa wentylacja. To właśnie dlatego nie możemy zdecydować się np. na wykorzystanie materaca lateksowego. Możemy jednak postawić na specjalny stelaż, który stworzy kilka centymetrów wolnej przestrzeni, która oddzieli materac od podłogi. W ten sposób poprawimy cyrkulację powietrza i zapewnimy materacowi znacznie większą odpornością na odkształcenia. Wciąż jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, chwalone przez wielu miłośników spania na podłodze. Niewielki stelaż może sprawić, że cała konstrukcja będzie lżejsza w całościowej aranżacji.

Co ciekawe, spanie na materacu na podłodze stało się tak popularne, że mnóstwo producentów posiada swojej ofercie specjalne modele dedykowane osobom, które chcą spać w ten właśnie sposób. Bardzo ładnie prezentują się materace wyposażone w niewidoczny stelaż osadzony na czterech podstawkach poziomujących. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala na wykorzystanie dowolnego typu materaca. Wbudowany stelaż stabilizuje konstrukcje, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i chroni przed zniekształceniami. Co za tym idzie, taki materac zapewni nam w pełni komfortowe i wygodne spanie na podłodze.