Materac piankowy czy kieszeniowy – który wybrać?

przez | 3 lipca 2020

Przy wyborze materaca bardzo często towarzyszy nam podstawowe pytanie: postawić na nowoczesne wypełnienie piankowe, a może na tradycyjny materac sprężynowy? W tej kwestii powinniśmy uwzględnić indywidualne preferencje, ale również posiadany przez nas stelaż łóżka. Wiele osób zastanawia się, jaki materac piankowy czy kieszeniowy zapewni oczekiwaną jakość i komfort snu. W ty miejscu po krótce zdefiniujemy dostępny typy i podpowiemy, czym różnią się te modele.

W jaki sposób działają materace kieszeniowe?

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest materac piankowy czy kieszeniowy, opiszemy cechy charakterystyczne obu modeli. Na początek materac kieszeniowy, a zatem klasyczne rozwiązanie z wypełnieniem sprężynowym. W odróżnieniu od materacy bonelowych, modele kieszeniowe posiadają system sprężyn działających niezależnie od siebie. Są one umieszczone w równomiernie ułożonych kieszonkach tkaninowych. Jakie zalety posiada to rozwiązanie?

Materace kieszeniowe posiadają dobrą sprężystość punktową, a zatem, dopasowują się do nacisku naszego ciała. W przypadku łóżka dla dwóch osób, gwałtowny ruch po jednej stronie łóżka nie zaburzy komfortu drugiej osoby, ponieważ oddzielnie pracujące kieszenie wytłumią drgania. Materace kieszeniowe to klasyka cechująca się dużą wytrzymałością oraz wygodą. Nowoczesne modele często są wzbogacone o wypełnienie kokosowe, a także warstwę pianki położnej nad sprężynami.

Czym charakteryzują się materace piankowe?

Modele piankowe to rozwiązanie nowoczesne, które bardzo szybko zyskało sobie dużą sympatię po stronie klientów. Warto nadmienić, że pośród materacy piankowych należy wyodrębnić klasyczne materace lateksowe oraz materace korzystające ze specjalnej pianki syntetycznej. Sama konstrukcja jest bardzo podobna, ale należy zaznaczyć, że pianka poliuretanowa oferuje znacznie lepszą wentylację, aniżeli materace lateksowe. Jest to bardzo istotne z perspektywy osób, które nie korzystają ze stelaża i umieszczają materac bezpośrednio na podłodze. W takiej sytuacji należy postawić na piankę syntetyczną z wysokim współczynnikiem wentylacji.

Wypełnienie piankowe oferuje podobną sprężystość punktową, co materace kieszeniowe. Dopasowują się do naszego ciała, łagodzą drgania, a jednocześnie, są bardzo odporne na odkształcenia. Wielu alergików mając do wyboru materac kieszeniowy czy piankowy zdecydowanie wybierze drugie rozwiązanie. W odróżnieniu od wypełnienia sprężynowego, nie ma tu wolnych przestrzeni, w których mogłyby się gromadzić drobnoustroje oraz kurz. A zatem, wypełnienie piankowe jest dużo bezpieczniejsze dla osób zmagających się z alergią.

Jaki materac jest lepszy: piankowy czy kieszeniowy?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych oczekiwań osoby kupującej. Materace kieszeniowe to rozwiązanie ponadczasowe, oferujące wygodę oraz trwałość na lata. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie wielowarstwowe materace, w których dostępne jest także wypełnienie piankowe. Co więcej, dobry materac kieszeniowy cechujący się wysoką jakością wykonania zwykle kupimy taniej niż model piankowy.

Z kolei materace piankowe oferują nam nowoczesność. Bardzo popularne są pianki termoelastyczne, które dopasowują się do ciała nie tylko pod wpływem punktowego nacisku, ale również temperatury ciała. W połączeniu z wysokim poziomem wentylacji, takie materace oferują nam prawdziwy luksus. Tutaj niestety musimy być przygotowani na większy wydatek. Im lepsza jest wykorzystana pianka oraz im grubsze wypełnienie materaca, tym więcej przyjdzie nam zapłacić za wysoką jakość wykonania.

Wielowarstwowe materace z wypełnieniem piankowym i sprężynowym

Jeśli nie wiesz, czy wybrać materac kieszeniowy czy piankowy, zawsze możesz zdecydować się na rozwiązanie, które łączy oba te modele. Nowoczesne materace wielowarstwowe mogą posiadać zarówno wypełnienie kieszeniowe, jak również warstwy wysoko elastycznej pianki umieszczonej nad sprężynami. Zaletą tego rozwiązanie jest niezwykła trwałość na przestrzeni wielu lat, funkcjonalność oraz wysoki poziom komfortu. Wciąż musimy jednak pamiętać o tym, że warstwa sprężynowa może gromadzić kurz, a zatem, niezbędna jest należyta higiena materaca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Wiele osób skupia się na pytaniu, jaki materac piankowy czy kieszeniowy wybrać i zapomina przy tym o innych, niezwykle istotnych czynnikach. Pomijamy oczywiście kwestię rozmiaru oraz grubości materaca dostosowanych do stelaża łóżka. Wiele osób pomija jednak twardość materaca, a jest to niezwykle ważny aspekt, który decyduje o komforcie i bezpieczeństwie snu. Twardość materaca powinna być dostosowana do wagi ciała, zgodnie z tabelą producenta.

Ponadto, niezależnie od tego czy wybierzesz materac piankowy czy kieszeniowy, zwróć uwagę na producenta oraz opinie ze strony innych klientów. Materac to inwestycja na długie lata, a popularnym błędem jest oszczędzanie. Warto bowiem wydać nieco więcej, aby zagwarantować sobie oczekiwany poziom komfortu, który wpłynie na lepsze samopoczucie w ciągu dnia.