Materac sprężynowy czy piankowy, który wybrać?

przez | 3 lipca 2020

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zastanawiają się nad zakupem materaca, jest pytanie o to, czy lepszy jest materac piankowy czy sprężynowy. Oba modele znacznie różnią się od siebie wypełnieniem oraz konstrukcją, która może mieć istotny wpływ na komfort naszego snu. W tym miejscu postaramy się bliżej opisać oba rodzaje materacy oraz wskazać różnice, które są szczególnie istotne z perspektywy klientów.

Materace sprężynowe: kieszeniowe i bonellowe

Zacznijmy od klasycznych materacy sprężynowych, które możemy podzielić na bonellowe i kieszeniowe. W przypadku materaca bonellowego, sprężyny są ze sobą połączone i zintegrowane, oferując równą sprężystość na powierzchni całego materaca. W przypadku materacy kieszeniowych, sprężyny są umieszczone w oddzielnych kieszonkach i pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu, materac osiąga dobrą sprężystość punktową.

Dawniej, odpowiedź na pytanie o to, jaki materac lepszy piankowy czy sprężynowy była bardzo prosta: lepsze okazywały się materace piankowe, które zapewniały odpowiedni komfort i nie przenosiły drgań na pozostałe obszary materaca. Obecnie, materace kieszeniowe oferują podobną sprężystość powierzchniową, co materace piankowe, a zatem wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Jak zbudowane są materace piankowe?

W tych modelach materacy, wypełnieniem jest specjalna pianka o dużej elastyczności oraz wysokiej odporności na odkształcenia. Najczęściej stosowana jest pianka lateksowa, która od wielu lat zapewnia nam wysoki komfort snu. Bardzo popularne są także nowoczesne pianki syntetyczne, np. pianka poliuretanowa o niezwykłej wytrzymałości. Wielu klientów stojących przed dylematem: materac sprężynowy czy piankowy, stawia na wypełnienie piankowe. Wszystko za sprawą dodatkowych właściwości, które mogą wpłynąć na lepszą jakość snu.

Jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy?

W dużej mierze zależy to od indywidualnych oczekiwań względem materaca. W przypadku materacy dla par, lepszym rozwiązaniem może okazać się materac piankowy, który świetnie tłumi drgania oraz nie przenosi ich w momencie, gdy osoba śpiąca po jednej stronie łóżka gwałtownie się poruszy. Materace kieszeniowe również posiadają taką zdolność, ale w przypadku materacy o niższej jakości wykonania, ma to swoją cenę w niższej trwałości wypełnienia.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy, warto zwrócić uwagę na nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji materacy piankowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim materace termoelastyczne, które dostosowują się do naszego ciała nie tylko pod wpływem nacisku punktowego, ale również temperatury ciała. Zdaniem wielu, są to obecnie jedne z najwygodniejszych modeli materacy.

A co z materacami bonellowymi? Czy ten typ materacy kieszeniowych znajduje jeszcze zastosowanie? Jak najbardziej, może to być bardzo wygodna opcja w przypadku łóżek jednoosobowych. Równa sprężystość na całej powierzchni materaca daje bardzo przyjemny efekt i przypomina nieco spanie na łóżku wodnym.

Czy materac piankowy jest lepszy od materaca sprężynowego?

Który wybór okaże się lepszy: materac piankowy czy sprężynowy? Możemy spotkać się z powszechnym przekonaniem, że materace piankowe są po prostu lepsze od sprężynowych. Nie do końca jest to jednak prawda, ponieważ w praktyce, wszystko zależy od odpowiedniej jakości wykonania. Starannie wykonany materac sprężynowy może być równie dobry, co dobry materac piankowy. Jednocześnie, kupując materac kieszeniowy za kilka tysięcy złotych, na pewno uzyskamy lepszą jakość niż przy materacu piankowym za kilkaset. W związku z tym, odpowiedzią na pytanie, jaki materac sprężynowy czy piankowy wybrać podpowiadamy: Przede wszystkim wybierz materac o wysokiej jakości.

Materace sprężynowe z piankowym wykończeniem

Jeśli nie wiesz, który materac okaże się lepszym rozwiązaniem, zawsze możesz zdecydować się na model hybrydowy, który łączy materac kieszeniowy oraz piankowy. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Główną warstwę stanowią sprężyny w kieszeniach, które pracują niezależnie od siebie i dostosowują się do punktowego nacisku. Nad nimi znajduje się natomiast warstwa pianki, która dodatkowo poprawia elastyczność oraz gwarantuje wysoki poziom komfortu naszym plecom. A zatem, taka hybryda może być najlepszą odpowiedzią na pytanie, jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy. Najlepsze materace są złożone nawet z kilkunastu różnych warstw wypełnienia!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz materac sprężynowy czy piankowy, zawsze zwróć uwagę na grubość wypełnienia, liczbę warstw, a także opinie innych klientów. Zakup materaca to inwestycja w przyszłość, która powinna nam się zwracać wyższym komfortem snu i jakością odpoczynku. W praktyce, nieco lepszym rozwiązaniem wydają się nowoczesne materace piankowe, które odznaczają się wysoką trwałością oraz licznymi udogodnieniami. Zaletą materacy sprężynowych jest możliwość kupienia bardzo dobrego modelu w przystępnej cenie.