Rodzaje materacy – opis i cechy charakterystyczne najpopularniejszych

przez | 3 lipca 2020

Osoba szukająca odpowiedniego materaca do swojej sypialni staje przed niełatwym wyzwaniem. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materacy różniących się wypełnieniem, twardością, a także dodatkowymi funkcjami. Nie dziwi zatem fakt, że tak często pojawiają się pytania o rodzaje materacy oraz ich cechy charakterystyczne. Postanowiliśmy po krótce opisać wszystkie dostępne rodzaje, a także zwrócić uwagę na ich twardość, która ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort snu.

Sprężynowe materace bonelowe – wygoda w łóżkach pojedynczych

Pierwszym typem jest materac sprężynowy z wypełnieniem bonelowym. Znajdziemy tu klasyczne sprężyny połączone drutem. Są one zintegrowane i pracują jako całość. To sprawia, że sprężystość materaca jest rozdzielona na całą powierzchnię. O ile jest to wyjątkowo przyjemne i wygodne dla pojedynczej osoby, o tyle materace bonelowe nie sprawdzą się w łóżkach małżeńskich. Przenoszą bowiem drgania, które sprawiają, że ruch jednej osoby jest odczuwany przez drugą.

Sprężynowe materace kieszeniowe – solidność i komfort

Aby uniknąć problemu z przenoszonymi drganiami, opracowano materace kieszeniowe, w których sprężyny są umieszczane w specjalnych, tkaninowych kieszonkach i pracują niezależnie od siebie. Multipocket to niezwykle popularne typy materacy sprężynowych, które oferują maksymalny komfort snu obu osobom i tłumią drgania za sprawą wysokiej sprężystości punktowej. Taki materac dostosowuje się do punktowego nacisku naszego ciała.

Materace lateksowe – sprawdzony sposób na bezpieczny sen

Popularne rodzaje materaców do spania proponują nam wypełnienie lateksowe. Jest to specjalna pianka powstająca na bazie mleczka kauczukowego. Ze względu na substancje utrwalające, wyróżniamy lateks naturalny oraz syntetyczny. Lateksowe materace rodzaje są cenione ze względu na dużą wytrzymałość, trwałość na odkształcenia oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie posiadają wolnych przestrzeni, tak jak typy materacy sprężynowych, dzięki czemu, nie zbierają kurzu i zmniejszają ryzyko rozwoju drobnoustrojów. Są bardzo cenione przez alergików.

Materace piankowe – nowoczesne rozwiązanie dla najbardziej wymagających

Nowoczesne rodzaje materacy do spania oferują nam wypełnienie z pianki syntetycznej. Bardzo popularna jest pianka poliuretanowa o wysokiej trwałości i elastyczności. Zapewnia doskonałą wentylację, co uniemożliwia rozwój bakterii, roztoczy oraz innych drobnoustrojów. Dostępne są różne rodzaje twardości materacy, a także liczne odmiany pianki syntetycznej, dzięki czemu, taki materac może zostać w pełni dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dużym zainteresowaniem cieszą się materace termoelastyczne, które dopasowują się do ciała także pod wpływem temperatury.

Nowoczesne materace wysoko elastyczne dla pełnego luksusu

Producenci oferują nam coraz ciekawsze rodzaje materacy do spania, w których stosuje się specjalne wypełnienie piankowe o zmiennej elastyczności. Materac dostosowuje się do ułożenia ciała, punktowego nacisku, a także do temperatury ciała. Dzięki czemu, zapewnia idealną stabilizacje ciała. Jeśli zwrócimy uwagę na rodzaje twardości materaca i wybierzemy odpowiedni model dostosowany do naszych uwarunkowań fizycznych, materace wysoko elastyczne zagwarantują niesamowity poziom luksusu, który sprawi, że każdego dnia będziemy budzić się w pełni wypoczęci i zrelaksowani. Wada? Wysoka cena, no i oczywiście problem z oderwaniem się od tak wygodnego łóżka.

Wielowarstwowe materace z kilkoma rodzajami wypełnienia

Wielu klientów pyta o to, jakie są rodzaje materacy oraz które z nich oferują najwyższy komfort. Czasami, po poznaniu wszystkich rodzajów, ciężko zdecydować się na jeden z nich. Ciekawą propozycją dla niezdecydowanych mogą być wielowarstwowe materace, które wykorzystują kilka typów wypełnień. Takie rodzaje materacy zawierają w sobie sprężyny kieszeniowe, warstwę pianki o wysokiej elastyczności, a dodatkowo, wzmocnienie z maty kokosowej. Dzięki temu, możesz zakupić praktyczny materac pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje twardości materaca – na co zwrócić uwagę?

Często spotykamy się z pytaniem, jakie rodzaje materacy do spania są najlepsze. To zależy od Ciebie: materace kieszeniowe to klasyka, wytrzymałość oraz wygoda, wypełnienie piankowe to nowoczesność oraz funkcjonalność, lateks oferuje szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, zawsze zwróć uwagę na rodzaje twardości materacy.

Wyróżniamy czterostopniową skalę, w skład której wchodzą materace miękkie H1, materace średnie H2, materace średnio-twarde H3 oraz materace twarde i bardzo twarde H4. Jak wybrać rodzaje twardości materaca pod kątem swoich potrzeb? Wybór powinien być podyktowany wagą naszego ciała. Oto sugerowane przedziały: H1 poniżej 60 kg, H2 dla osób ważących od 60 do 80 kg, H3 dla osób ważących od 80 do 100 kg oraz H4 dla osób ważących ponad 100 kg. Optymalna twardość to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy różne rodzaje materaców do spania wywiążą się ze swojej roli.